Latest news
  1. Gold Coast Basketball Association New Sunday Competition
  2. Summer Comp Spectator Information
  3. Update on Saturday Morning Skills Session
  4. Friday Night Games Changes
  5. Gold Coast Sports and Leisure Centre

Trophy room

Honour Roll

Year Name
2008 - Inaugral Steve Weiland
2009 Steve Weiland
2010 Andrew James
2011 Andrew James
2012 Steve Weiland
2013 Steve Weiland
2014 Steve Weiland
2014 - Interim Nadia Hutton
2015 Leon Hutton
2016 Leon Hutton
Year Name
2008 (Inaugral) Elaine Makepeace
2009 Elaine Makepeace
2010 Kathy Collins
2011 Kathy Collins
2012 Elaine Makepeace
2013 Elaine Makepeace
2014 Elaine Makepeace
2015 Elaine Makepeace
2016 Nadia Hutton
Year Name
2008 (Inaugral) Ann Samson
2009 Nicky Morley / interim Alister Burton
2010 Rod Golden
2011 Rod Golden
2012 Paul Veivers
2013 Paul Veivers
2014 Paul Veivers
2015 Paul Veivers
2016 Hayley Pearson
heat-basketball-gold-coast-training-programs
Heat Basketball

Awards Wall

Year Name
2008 Elaine Makepeace
2009 Kerry Crawford
2010 Clare Huges
2011 Kathy Collins
2012 Zach "Snowy" Frankland
2013 Melissa Pols
2014 Nadia Hutton
2015 Hayley Pearson
2016 Mathew Hutton
Year Name
2013 Hunter Beachley
2014 Mathew Hutton
2015 Ashleigh Hunt
2016 Taylah Muller
Year Boys Girls
2008 - Inaugral Jarod Gamble
2009 Tim Ward
2010 Tayja Halliwell
2011 Caleb Sievers & Tyler James
2012 Jackson McKenzie
2013 Matthew McKewin
2014 Nic McKewin Alana Pols
2015 Campbell Green Sophie Johnston
2016 Levi Frankland Sophie Johnston
heat-basketball-gold-coast

Coaches Award

Age Team Player
Under 11 Boys Div 1 Heat Blue - Most Improved Mylo Carlton
Under 11 Boys Div 1 Heat White - MVP Dylan Achim
Under 11 Boys Div 2 Heat Black - MVP Darcy Carroll
Under 11 Boys Div 2 Heat Red - Most Improved Jack Morley
Under 11 Girls Heat Red - Most Improved Cierra Ryan
Under 13 Boys Div 1 Heat Blue - Coaches Award William Greenway
Under 13 Boys Div 1 Heat White - MVP Cooper Hatton
Under 13 Boys Div 2 Heat Red - MVP Ben Mitchell
Under 13 Boys Div 3 Heat Black - Best Defensive Player Sebastian Andersen
Under 13 Boys Div 3 Heat Black - Most Improved Zach Poultan
Under 13 Girls Div 1 Heat Blue - MVP Matilda O'Sullivan
Under 13 Girls Div 2 Heat Red - Best Defensive Player Courtney Stoten
Under 13 Girls Div 3 Heat White - MVP Brielle Reeves
Under 15 Boys Div 1 Heat Blue - MVP William Moore
Under 15 Boys Div 2A Heat Gold - MVP Sam Brosnan
Under 15 Boys Div 2A Heat Red - Most Improved Declan Barry
Under 15 Boys Div 3 Heat Black - Most Improved Casey Hargraves
Under 15 Boys Div 3 Heat Black - MVP Evan Madden
Under 15 Girls Div 1 Heat Blue - Most Improved Chloe Smith
Under 15 Girls Div 1 Heat Blue - MVP Mikaylah Frankland
Under 15 Girls Div 2 Heat Red - MVP Cherish Semaan
Under 17 Boys Div 1 Heat Blue - MVP Charlie Vievers
Under 17 Boys Div 1 Heat Red - MVP Brayden Herbert-Evans
Under 17 Boys Div 2A Heat Red - Most Improved Alex Blackborough
Under 17 Boys Div 2A Heat Red - MVP Denzel Gargar
Under 17 Boys Div 2B Heat White - Most Improved Matthew Auld
Under 17 Boys Div 3 Heat Black - MVP Teo Sahin
Under 17 Girls Div 1 Heat Blue - MVP Elaina Vandenburg
Under 17 Girls Div 2 Heat Red - MVP Manon Chamberlin
Under 17 Girls Div 2 Heat Yellow - Most Consistent Jessica Darby
Under 20 Boys Div 1 Heat Blue - MVP Trent James
Under 20 Boys Div 2 Heat Red - MVP Corey Warne
Under 9 Boys Heat Blue - MVP Ben Leeds
Under 9 Mixed Heat Mixed - Most Improved Cienna Bailey
13407098_1036156933086138_8527545263709344546_n

Сheck out our Instagram & Facebook profiles and follow us for more basketball news

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating access token: Session has expired on Monday, 13-Mar-17 05:03:03 PDT. The current time is Sunday, 22-Oct-17 08:46:53 PDT.
Type: OAuthException
Code: 190
Subcode: 463
Please refer to our Error Message Reference.