Latest news
  1. Position Vacant
  2. Gold Coast Basketball Association New Sunday Competition
  3. Summer Comp Spectator Information
  4. Update on Saturday Morning Skills Session
  5. Friday Night Games Changes

2017 Summer Competition Team Lists

A big Welcome to All new and returning players to the 2017 Summer Competition.

This Summer Comp the Heat Club has entered 28 Teams into the Competition.  This is the largest amount of Teams in Club history.

We are currently looking for Coaches and Team Managers to help out with these teams.

If you would like to offer your help please email Nadia at secr@heatbasketball.com.au

 

The Girls Summer 2017 Team List

Under 11 Girls – Blue                                                               

Jayde Poulton

Evie Scharenguivel

Emily Phillips

Sunny Lappin

Ashtyn Merrosty

Jade Sherrington

 

Under 13 Girls Div 1 – Blue 

Zara Brosnan

Charlotte Clark

Tilly Lappin

Kristyn Matthei

Alice Minahan

Eliza Rogers

Lily Wagner

 

Under 13 Girls Div 2 – Red    

Piper Clemence

Jasmine Hart

Momone Uchida

Emma Hardman

Sophie Angus

Lelia Hajilou

Jade Kinzett

 

 

Under 15 Girls – Blue   

Courtney Lawn

Meg Roworth

Sophie Kent

Kae Schorr

Summer Ephgrave

Tilly Lappin

Eliza Rogers

 

Under 17 Girls  – Blue

Olivia Parnaby

Grace Gager

Teryn Dainter

Eden Carter

Litesa Faglima

Mikaela Matthei

Eleah Semaan

The Boys Summer 2017 Team List

 

U9 Mixed – Div 1 – Blue                                                                                     

Benaiah Ramsey

Rhett Scharenguivel

Jarvin Watene

Courtney Leeds

Jade Sherrington

Levi Hauch

Myles Brown

 

U9 Mixed – Div 2 – Red  

Hunter Bleechmore

Tom Hardman

Joel Ladner

Bryon Hennessy

Rainbow Lau

Luke Van Der Nist

 

U9 Mixed – Div 2 – White  

Mia Harrison

Elijah Hauch

Stevie Lappin

Ziya Semaan

Nesta Watene

Axel Matthei

 

U11 Boys – Div 1 – Blue

Lennox Watene

Ryan Ballantyne

Kade Bell

Jamie Cameron-Dow Otto

Luciano Hutchins

Jett Wilson

Jamieson Torode

 

 U11 Boys – Div 2 – Red

Lachlan Brooke

Kanaan Griffin

Matthew Grove

Mo Sheung Lau

Raj Elijah Savage

Luca Sacco

Luca Miratana

U11 Boys – Div 3 – White                                                                                     

Angus Walker

Heath Higgins

Bohdi Mansfield

Finn Tragear

Joshua Van Der Nist

Alex Galt

Louis Razon

 

 

 

U13 Boys – Div 1 – Blue

Dylan Achim

Daniel Arden

Brendan Forbes

Cooper Nix

Remo Banchetti

Kayde Vrolyks

Max Vernon

 

U13 Boys – Div 1 – Red 

Drew Lynett

Alexander Psaras

Zane Sherrington

Oscar Geyer

Ryan Schuback

Matthew Prentis

Benjamin Leeds

 

 

U13 Boys – Div 2 – White 

Ryan Cornwell

Kyarne Goodwin

Nathan Gardner

Jett Semaan

Noah Parnaby

Talan Main

Tyler Ramsey

Luke Pink

 

U13 Boys- Div 3B – Green

Jordan Lewis

Lachlan Greenway

Cruze Podesta

Samuel Aumann

Connor Smith

Samuel Suter

Aaryan Sajjad

 

 

U15 Boys – Div 1 – Blue                                                                          

Emre Aslan

Callum Marlow

Kaelyn Mason

Luke Matthei

Joey Muller

Hayden Rogers

Conrad Vernon

Jon Claude Nepia

 

U15 Boys – Div 1 – Red

Lachlan Guy

Brodie Hargraves

Thomas Leeds

Joshua Phillips

Cooper Hatton

Harrison McConnell

Matthew McConnell

 

U15 Boys Div 2A – White 

Mylo Carlton

Elijah Burton

Josh Crisp

Alejo Hutchins

Ryan Kurtz

Jessie Doherty

Solomon Richmond

 

U15 Boys Div 4B – Green  

Blake Pryce

Tazelle Hughes

Connor Grigg

Sean Hayward

Cooper Hersee

Mitchell Hide

Jackson Rose

William Robinson

 

U17 Boys – Div 2A – Red                                                                 

Thomas Baddley

Josh Kemp

Harry Keough

Ethan Hales

Nathan Hill

Brayden Hutton

Sam Wisbey

 

U17 Boys – Div 2B – White 

Ben Wright

James Hardman

Zaylin Bowden

Matthew May

Jaylen Semaan

Bailey Potter

Corey Parsons

 

U17 Boys – Div 3B – Green  

Sebastian Pegler

Evan Madden

Daniel Mallos

Kai Bischa

Jai Kurt

Sam Pinch

 

 

U17 Boys – Div 4 – Yellow                                                                                

Lachlan Callinan

William Greenway

Simon Ibali

Alfred Makaafi

Zane Reed

Lachlan Smith

Zayd Tones

 

U17 Boys – Div 4 – Pink  

Zach Poulton

Dan Gorman

Anthony Fahy

Josh Gorman

Matthew Treggiden

Aaron Bryant

Blake Carpenter

Tyler Janetzki

 

U17 Boys – Div 3A – Black  

Isaak Maurer

Connor Vincent

Antonio Secri

Mitchell Lance

Jesse Thorne

James Barns

 

U17 Boys – Div 4 – Purple

Travis Carolan

Kasey Hatton

Elijah Gear

Jay Husarek

Josiah Burgess

Cooper Bruggy

Daniel Millagan

Monoa Buckley

 

 

Under 20 Boys  B – Blue                 

Matthew Auld

Hunter Beachley

Joeli Griffin

Mathew Hutton

Lachlan Lye

Jordan Guy

Reily Stubbs

U20 A Boys –  Red 

Dominic Power

Riley Winter

Campbell Taylor

Alex Wagner

Blake Gamble

Nic Heathcote

Jasdip Kaurah